07.05.2019

İl Müftü Yardımcımız Mahmut Atıcının Ramazan Ayı Basın Açıklaması

İl Müftü Yardımcımız Mahmut Atıcı, ramazan ayının gönüllerin manen temizlendiği, zihinlerin Kur'an'ın nuruyla nurlandığı, hayatın Kur'an iklimi istikametinde yön verildiği bir zaman dilimi olduğunu söyledi.

 

Ramazan ayının her Müslüman için bir fırsat ayı olduğunu belirten  Müftü Yardımcımız Mahmut Atıcı, "Ramazan ayı gönüllerin manen temizlendiği, zihinlerin Kur'an'ın nuruyla nurlandığı, hayatımıza Kur'an iklimi istikametinde yön verildiği bir zaman dilimidir." dedi.

Maddi, manevi, ferdi ve toplumsal güzellikleri yaşayabilecek bir aya gireceklerini dile getiren Atıcı, ramazan ayının ibadetle en güzel şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

"Ramazan ayı Kur'an'la güzelleşmiştir"

Ramazan ayının 11 ayın sultanı olduğunu ifade eden Atıcı, "Ramazan neden bu kadar önemli diye sorduğumuz zaman bunu Cenabı Allah bizlere haber veriyor. Ramazan ayının, Kadir Gecesi'nde Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı bir zaman dilimi malumunuz. Ramazan ayındaki Kadir gecesinin bin aydan hayırlı olduğunu Cenabı Allah ifade buyuruyor. Kur'an-ı Kerim'de Rabbimiz şöyle buruyor: 'Ey insanlar size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerinize bir şifa ve müminler için rahmet ve doğru yol kılavuzu kitap gelmiştir.' Kitabın, ramazan ayında indirilmeye başlamasından dolayı ramazan ayı bu kadar güzelleşmiş.  Kur'an inmeden önce ramazan ayı diğer aylar gibiydi. Ne zaman Kur'an inmeye başladı o günden bu ana, kıyamet gününe dek, ramazan ayının ayrı bir özelliği olacaktır." dedi.

Atıcı, "Burada ne anlıyoruz, insanlık, özelde Müslümanlar olarak biz kitabımızı ne kadar güzel okuduk, ne kadar iyi anlayabildik, anlattıklarımızı ne kadar hayatımızın içine katabildik, o kadar Kur'an'ın ikliminde yaşama imkânı elde edeceğiz. Aynı zamanda da Cenabı Allah, iman edip de salih amel işleyenlere cennette selam yurdunu müjde verir. Kur'an'ın iklimine ne kadar yaklaştık, o kadar hem gönül dünyamız hem evlerimiz huzur bulacak ve insanlık olarak kaybedip de özlediğimiz güzellikleri yakalama imkanı elde edeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Hazreti Muhammed'i tanımadan Kur'an'ı tam olarak anlamak ve yaşamak mümkün olmaz"

"İnsanlığa ışık olan Hazreti Muhammed'i (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bilmeden, anlamadan, tanımadan Kur'an'ı tam olarak anlamak, yaşamak mümkün değil." diyen Atıcı, "Peygamberimizi ne kadar tanıyabilirsek, Allah'ın indirdiği rahmet, bereket yüklü mesajları da o nispette anlama imkânını elde edeceğiz." diye konuştu.

"Maddi, manevi; ferdi ve toplumsal güzellikleri yaşayabileceğimiz bir aya gireceğiz"

Maddi, manevi; ferdi ve toplumsal güzelliklerin yaşanacağı bir aya gireceklerini ifade eden Atıcı, "Efendimiz, 'Ey insanlar size rahmet, bereket ayı gölgeledi' buyuyor. Kur'an'ın indirilmeye başlanıldığı, Müslümanların birbirinin dertleriyle ilgilendikleri, günahlardan arınması gerektiği bir aydır. Ramazan ömrümüzün aydınlık taşı olması ve trafik işaretleri gibi uyarıcı olması gerekir. Kendimiz, çoluk çocuğumuz, işimiz, aşımız, insanların ve Müslümanların dertleri, genel sıkıntı ve sorunlar bizleri meşgul ediyor. Dünya meşguliyetleri zaman zaman Rabbimizle bağımızı zayıflatma durumuna getirebiliyor. Cuma gecesi ve gündüzü, rahmet ve bereket yüklü ramazanı şerif ayı, gelecek olan Ramazan ve Kurban bayramları hepsi birer güzelliktir."

"Ramazan gönüllerin manen temizlendiği, zihinlerin Kur'an'la nurlandığı bir zaman dilimidir"

"Demek ki Ramazan gönüllerin manen temizlendiği, zihinlerin Kur'an'ın nuruyla nurlandığı, hayatımızın Kur'an iklimi istikametinde yön verildiği bir zaman dilimidir." diyen Atıcı, şunları söyledi:

"Bu ayda Müslümanların birbirine daha yakın olduğu, maddi ve manevi yönde yardımlaşmamızın olması gerektiği bir ay olması lazım. Yardımlaşma deyince sadece insanların maddi ihtiyacını gidermek değil, yani yedirmek, içirmek, giydirmekle beraber manen kardeşlerine daha yakın olmak da gerekiyor. Onların dertlerine kulak vermek. Elimizdeki imkanları paylaşmak. Gönlümüzden gelerek güzel sözlerle hem teskin etmek ve hem de yol göstermek lazım insanımıza. Bu güzelliklerin yaşandığı bir mevsim." diye konuştu.

"Tüm camilerimizde mukabeleler olacak"

Atıcı sörlerini şöyle sürdürdü: "Ramazan ayı vesilesiyle, Bingöl Müftülüğü olarak her yıl yaptığımız gibi camilerimiz maddi olarak bakımdan geçirdik, iç ve dış temizliğini yaptık. Ramazan boyunca her camimizde mukabele okunacak. Mukabele malumunuz peygamber efendimizin geleneğidir. Efendimize gelen Cebrail Aleyhissellam, her Ramazan ayında karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuyup dinlenildiği bir ay. Bizler de buna uyarak evlerimizde, camilerimizde hep mukabele okuyoruz. Hem erkekler hem hanımlar olmak üzere mukabele okuyoruz."

"Çocuklarımızla beraber teravih namazına gelelim"

Teravih namazı için ailecek camilere gelinmesi gerektiğini dile getiren Atıcı, "Teravih namazı için erkeklerle beraber hanımları da bekliyoruz. Özellikle çocuklarımızı, torunlarımızı bekliyoruz. İyi bir gelecek için torunlarımız, çocuklarımızın manevi olarak yetişmeleri lazım. Bizler elhamdülillah Allah'a iman ettik, Rabbimiz ile güzel bir bağ kurmaya çalıştık. Fakat bu güzellikleri en yakınımız olan evlatlarımıza, torunlarımıza veremezsek, anlatamazsak, bizzat göstermezsek bunun vebali çok büyük olur. Ne kadar giydirsek, yedirsek de arkada apartmanlar bıraksak da bunun altından kalkamayız. Bu konuda her Müslümanın dikkatli olması lazım." ifadelerini kullandı.

"Hatimle teravih ve itikâf ibadeti için camilerimizi tahsis ettik"

Ramazan ayında il genelinde 758 din görevlisiyle hizmet sunacaklarını dile getiren Atıcı, "Bu yıl Bingöl merkezde İl Özel İdaresinde bulunan camide hatimle teravih namazı kılınacak. Her yıl ramazan ayında bir farklı camimizde hatimle teravih kılıyoruz. Her mahalle insanı bundan faydalansın. Tavsiyemiz sağlığı yerinde olan imkanı olan kardeşlerimiz gelip bu camimizde kılabilirler. İtikâf ibadeti için 4 camimizi tahsis ettik. Bunlar, Yeni Mahalle Camii, Kültür Mahalle Camii, Simani Mahalle Camii ve Saray Mahallesinde bulunan Selim Atala camilerimizdir." dedi.

"Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır"

Ramazan ayının yardımlaşma ayı da olduğuna dikkat çeken Atıcı, "Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. Kendi mahallemizde yakın akrabalarımızdan mağdur, yetim, fakir fukara kimselere el uzatalım. İftara çağıralım, sahip çıkalım. Ramazan ayı bereket ve rahmet ayıdır. Bu ayda yapılan hayırlara bire binler veriliyorsa bundan faydalanmak lazım hep beraber. Maddi imkanı olan onunla, ilmi olan ilmiyle ne tür imkanı olanlar varsa Allah için harcayalım. Dünya hayatı çalışma yeridir, ebedi hayat için sermayemiz ne kadar çok olursa o kadar kazanlı oluruz." ifadelerini kullandı.

"Çocuklarımız gelsinler camilerin manevi havasını alsınlar, yaşasınlar"

Atıcı, son olarak "Çocuk ve gençleri Kur'an'la ve Efendimizle tanıştırmak, ibadetlerin belki de en büyüklerinden birisidir. İnşallah yüreklerimizden, Müslüman kardeşlerimize karşı kin, nefret, haset gibi duyguları temizleyelim. Bu kötü duygu ve düşünceler yüreğimizde var ise o zaman maalesef ibadetlerimiz, dualarımız, yaptığımız güzel işler Cenabı Allah'ın katında pek değer bulmuyor. Babalar çocuklarıyla, anneler kızlarıyla, camiye gelsinler. Namaz kılmaya, mukabeleye gelsinler. Çocuklarımızın gönülleri ve zihinleri pırıl pırıl ve tertemiz bir haldedir. Çocuklarımız gelsinler camilerin manevi havasını alsınlar, yaşasınlar.  Orada dua etsinler. Yaşları küçük de olsa camiyi görsünler, manevi havayı beraber yaşayalım inşallah." şeklinde konuştu


Mahmut ATICI 

İl Müftü Yardımcısı