20.10.2023

Müftülüğümüze Bağlı Kur'an Kurslarında Hafızlığını Tamamlayan 56 Öğrenci İçin İcazet Merasimi Düzenlendi.

İl Müftülüğümüz tarafından Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde düzenlenen ‘Hafızlık İcazet Merasimi'ne Vali Ahmet Hamdi Usta, Reisul- Kurra Mustafa Demirkan hocamız, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, İl Müftüsü Mustafa Topal, kurum müdürleri, din görevlileri,hafızlığını tamamlayan öğrenciler ile aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program İstiklal Marşı'nın okunması ve Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Mansur Sağır, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Camii İmam Hatibi hocalarımızın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftülüğü ilahi korosunun okuduğu ilahiler ile devam etti.

Açılış ve selamlama konuşmasını yapan İl Müftümüz Mustafa Topal, “sabır ve sebatla ezberlediğiniz, kalbinize nakşettiğiniz Kur'an-ı Kerim'in ahlakıyla ve ahkâmıyla hayatınızı, davranışlarınızı ve düşüncelerinizi güzelleştireceksiniz” dedi. “Kur’an-ı Kerimi öğrenmemizin, öğretmemizin ve hıfz etmemizin sevincini paylaşmak üzere bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Program, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak’ın selamlama konuşmaları ve icazet merasimi programının hayırlara vesile olması temennileri ile devam etti.

Öğrencileri tebrik eden Vali Ahmet Hamdi Usta ise, “İlimiz genelindeki Kur’an Kurslarında yetişen 56 kardeşimiz daha bugün hafızlık kervanına katılıyor. Öncelikle kendilerini tebrik ediyor, vahyin son halkası olan Kur'an-ı Kerim'e ömür boyu hizmet etmelerini yüce Mevla'dan niyaz ediyorum.

Bu vesileyle, hafızlarımızın yetişmesinde emeği geçenleri; başta sayın müftümüz olmak üzere, öğrencilerimizin kıymetli annelerini, babalarını ve hocalarını ayrı ayrı tebrik ediyorum. Emekleriniz ve hasadınız daim olsun inşallah.

Yüce kitabımız nazil olmaya başladığı andan itibaren önce Peygamber Efendimizin, ardından sahabenin, sonrasında ise kuşaktan kuşağa hafızların gönlüne nakşedilmiş, hafızalarda saklanmış ve korunmuş olarak günümüze intikal etmiştir. Bu nedenle Asr-ı Saadetten günümüze hafızlık, kutlu bir makam ve fazilet olarak övülmüştür.

Ancak unutmayalım ki, hafızlığın en yüce timsali olan Peygamberimiz ve ashab-ı kiram Kur’an’ı sadece hıfzetmekle kalmamış, bizatihi hayatlarına da tatbik etmişlerdir. Öyle ki Hz. Aişe Validemiz, ‘Peygamberimizin ahlakı Kur’an idi’ demiştir. Bu sebeple hafızlık, Kur’an lafzını sadece hafızaya nakşetmekle bitmemektedir.

Hafızlık, Kur’an’ın ruhunu ve manasını da kalplere işlemekten; onu yaşamaktan, yaşatmaktan ve bu suretle hayata hâkim kılmaktan geçmektedir. İnanıyorum ki icazetlerini alacak hafız kardeşlerimiz de bu istikamette hayatlarını sürdürecek ve çevrelerine kitabın rahmetini ve bereketini yayacaklardır.

Hafızlık İcazet Merasimi', Reisul- Kurra Mustafa Demirkan hocamızın yaptığı dua, İl Müftülüğümüzün hafız öğrencilere verdiği hediyelerin takdimi ile sona erdi.