17.10.2022

MEVLİD-İ NEBİ, CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI ‘’KUTLANDI.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan konferans salonunda İl Müftülüğümüz  tarafından Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle “Peygamberimiz, cami ve irşad” konulu konferans düzenledi.

Konferansa, Bingöl Belediye Başkan Vekili, Konuşmacı olarak Bingöl Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emannullah Polat, Din Görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferans programı istiklal marşının okunması ile birlikte başladı. Ardında Ulu cami Müezzin-Kayım Mahmut Dağyeli'nin Kur’an-ı Kerim tilaveti okundu. Diyanet İşleri Başkanlığınca 2022 yılı “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” ile ilgili hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından,

İl Müftümüz Mustafa Topal açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Topal, Katılımcılara teşekkür ettikten sonra konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Diyanet İşleri Başkanlığı, 1-7 Ekim Tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki temasını ‘Peygamberimiz, Cami ve İrşad’ olarak belirlemiştir. Hafta boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle camilerin önemi, din görevlilerin sıkıntıları, yerine getirdikleri görevin önemi ve toplumsal hayata katkıları üzerinde durulacaktır. Camilerimizin Âsr-ı Saadet döneminde olduğu gibi pek çok fonksiyon icra eden mekânlar haline getirilmelerinin önemi vurgulanacaktır. Bu hafta vesileyle çok zor şartlarda görev yapan Bingöl il müftülüğüne bağlı görev yapan tüm din görevlilerinin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını kutlar, haftanın ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Konferansta konuşma yapan Bingöl Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emannullah Polat, Peygamber Efendimizi anmaktan ziyade anlamak gerektiğine vurgu yaptı.

Peygamber Efendimizi anlatma probleminin olmadığını ancak anlama probleminin olduğunu belirten Polat, “Peygamberimizi anlamış olsaydık bugün toplumumuzun ve Âlemi İslam’ın hali böyle olmayacaktı.” dedi. Polat, camilerin irşad ile Allah’ı ve Resulullah’ı fertlere tanıtmak için hedefe giden araçlar olduğunu da vurguladı.

Allah’ın seni sevmesini istiyorsan Peygambere tabi olmak zorundasın”

Hz. Âdem aleyhi selamdan itibaren gönderilen bütün peygamberlerin insanlığı tevhid çizgisinde tutmak için çabaladığını ifade eden Polat, “Kur’an-ı Kerim’de bizlere Peygamberimizin bir tebliğci olduğunu ve tebliğ vazifesiyle mükellef olduğunu söylüyor. Hazreti Peygambere tabi olmuşsan Allah seni sevecek. Eğer Allah’ın seni sevmesini istiyorsan Hazreti Muhammed aleyhi selama tabi olmak zorundasın. Hazreti Muhammed’e tabi olmuşsan Allah’ı sevmiş olursun. Aksi yalan olur. Onu ancak tanımakla tabi olmuş oluruz. Kur’an-ı Kerim bize bunu anlatıyor. Derler ki Peygamber Efendimizin hayatını mükemmel yazmaya çalışırsanız Kur’an-ı Kerim ortaya çıkar. Kur’an-ı Kerim’i ete kemiğe bürürseniz Hazreti Muhammed aleyhi selam ortaya çıkar.” dedi.

Hz. Muhammed aleyhi selam önderimizdir, O’nu tanımak zorundayız”

Konuşmasının devamında Polat, “Hazreti Muhammed aleyhi selam bizim rehberimiz ve önderimizdir, biz onu tanımak zorundayız. Hazreti Muhammed aleyhi selamı tanımak için Kur’an-ı anlamak, Kur’an-ı anlamak için de Hazreti Muhammed aleyhi selamı tanımak lazım.” ifadelerini kullandı.

Peygamberimizi anlamış olsaydık toplumun hali böyle olmazdı”

“Peygamberimizi anlatma problemimiz yok ama anlama problemimiz var” diyen Polat, “Peygamberimizi anlamamışız, anlamış olsaydık bugün toplumun ve âlem-i İslam’ın hali böyle olmazdı. Madde bağımlılığının yaşı ilkokul seviyesine düşmüş. Terkedilen çocuklar, kadınlar, öldürülen veya şiddet uygulanan kadınlar var. Hazreti Peygamberimizi anlamış olsaydık toplumun hali böyle olmazdı. Dünkü toplum kapkaranlık bir cahiliye toplumu olarak yaşıyordu, su gibi şarap içiyordu, zina ediyor ve leş yiyorlardı, kan içiyorlardı, birbirlerini öldürüyorlardı, hatta daha da ileriye giderek kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı ve Allah onlara peygamber aleyhi selamı gönderdi ve o toplum saadet toplumuna dönüştü.” açıklamasında bulundu.

Mihrapta Hazreti Muhammed aleyhi selamın varisi var anlayışı hâkim olsun”

Programının sonunda Müftü Topal’ın tarafın konuşmacıya plaket takdim edildi,

İlimize yapılan birçok camilerin dermek ve hayırsever plaketlerin Belediye başkan vekili tarafından verildi.

İlimizin Kur’an kurslarından Haziran ayından hafızlığın tamamlayıp, hafızlık belgeleri ve teşekkür belgelerini Müftü Topal tarafından teslim edildi. İl Müftüsü Topal hafızlarımıza çeşitli kitaplar ve Kur’an-ı Kerim mealli hediyeyeler verildi, İl Müftüsü Topal hafızlığını bitiren öğrencilere şöyle tavsiyede bulundu Kur’an-ı Kerimi anlamı ve anlamaya çalışın dedi.