01.02.2022

İl Müftümüz Mustafa Topal’ın Üç aylar ve Regaib Kandili Mesajı

02 Şubat 2022 Çarşamba günü, İslam aleminde üç aylar olarak bilinen rahmet, mağfiret ve bereket iklimine girmiş bulunacağız. Manevi iklimin habercisi olan Regaib Kandilini 03 Şubat 2022 Perşembe günü idrak edeceğiz. 

Üç ayların başlamasıyla Peygamber efendimiz (sav)’e nasıl dua edelim dileğinde bulunanlara efendimiz (sav) ; “Allah’ım , Receb ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ayına kavuştur.” şeklinde dua etmelerini tavsiye etmiştir. 

Bu manevi iklimde yaradılış gayemizi idrak ederek yaratan ve yaratılanlarla münasebetlerimizi ve yaşadığımız hayatı muhasebe etmeyi fırsat bilmeliyiz. Regaib gecesi, bizlere tüm arzularımızı Rabbimize yöneltmemiz, duygu, düşünce ve isteklerimizi bu istikamette gözden geçirmemiz gerektiğini hatırlatmaktadır. 

Kardeşliğimizin pekişmesi için kalplerimizi buluşturmaya, gönüllerimizi birleştirmeye engel olan kin, nefret, fitne, fesad, hased, ve ön yargılardan arınarak, sevgi ve muhabbete vesile olan duygu ve düşünceleri yaygınlaştırmaalıyız 

Bizi biz yapan değerlerimizi kuşanmalı, hesap gününde mahcup olmamak için sorumluluğumuzu muhasebe etmeliyiz. Bilerek veya bilmeyerek yaptığımız hata ve işlediğimiz günahlardan tövbe ederek arınmayı fırsat bilmeliyiz.

Dünyada ve ülkemizde etkin olan salgın hastalık nedeni ile yüz yüze gerçekleştiremediğimiz sıla-i Rahimi (akraba, eş-dost ziyaretini) en azından bir telefonla da olsa gerçekleştirme gayreti içerisinde olalım. 

İçinde bulunduğumuz salgın hastalığın kalkması için kurallara riayet edip, bertaraf olması için dua edelim. 

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve İslam aleminin Regaip kandilini tebrik eder, barış ve huzura vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.