14.06.2018

İl Müftümüz Muharrem Genç’in Ramazan Bayramı Mesajı

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla.

Ramazan ayı, İbadetlerimizle maneviyatımızı zenginleştirdiğimiz, oruçlarımızla maddi ve manevi sıhhate kavuştuğumuz, teravihlerimizle namazlarımıza daha farklı bir boyut kattığımız, Kur’an-ı Kerim okumalarımızla gönlümüzü sükûnete erdirdiğimiz, ihtiyaç sahiplerine zekâtlarımızı ve fıtır sadakalarımızı ulaştırmakla kardeşlerimizin sıkıntısına derman olmaya çalıştığımız bir aydır. Peygamberimizin buyurduğu üzere, evveli rahmet, ortası mağfiret sonu ise cehennemden kurtuluş ayı olan Ramazan-ı Şerif ile İnşallah rahmete nail olduk, mağfiret üzerimize sağanak sağanak indi ve Cehennemden kurtuluşumuzu gerçekleştirdik. Böyle bir mübarek ayın feyiz ve bereketiyle hayat bulduktan sonra bizleri bayrama kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz kez şükrediyor, O’nun habibine Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’e salat ve selam ediyoruz.

Bayramlar bizlerin en önemli sevinç günleridir. Bu sebeple bayram günlerinde, bu sevincimizi daim hale getirmek, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmek, hem kendimizin hem de sosyal hayatta beraber olduğumuz insanların razı olacağı bir hayatı sürdürmek için yapmamız gereken hususlar vardır. Bu hususları şöyle ifade edebiliriz:

Bayramlar, aramızda bulunan soğuk ve gergin ilişkileri yumuşatma, ayrıca kırgınlıkları, küslükleri bitirme zamanı olmalıdır. Hz. Peygamber (s.a.v.)’in Müslümanlar arasındaki dargınlığı hiç hoş karşılamayarak “Birbirinize kin tutmayınız, haset etmeyiniz, sırt dönmeyiniz ve ilginizi kesmeyiniz. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz. Bir Müslüman’ın, din kardeşini üç günden fazla terk etmesi helâl değildir.” diye buyurmuştur.

Bayramlarımız, aramızda bulunan kardeşliği, sevgiyi ve saygıyı, muhabbetin taze tutulmasına ve hiç bitmemesine yardımcı olan bir unsur olduğu gibi, bu kardeşlik ve sevgiyi en ulvi seviyeye çıkarmamıza vesile olmalıdır.

Ramazan Bayramımız, fakir-zengin arasında bir köprüdür. Ramazan ayında verilen Fıtır Sadakalarımızla ve zekâtlarımızla fakirlerin ihtiyaçlarını giderme, Ramazan Bayramına fakiriyle zenginiyle hep beraber huzur ve mutlulukla girmenin bir vesilesidir.

Bayramlarımızın bize kattığı bir başka güzellik ise, Sıla-i Rahim’i daha sık gerçekleştirmemiz ve bu vesile ile büyüklerimizin dualarını almamızdır. Bugün özellikle şehirleşme ve menfaate önem vermenin getirmiş olduğu aileler arasındaki soğukluğu ve akrabalar arasındaki bağların kopmasını düzeltmek için bu günleri fırsat bilerek yeniden canlılaştırmamız gerekmektedir. Çünkü biz insanız. Sevinçlerimizi paylaşmakla çoğaltır, üzüntülerimiz paylaşmakla azaltırız. Bu sebeple Bayramın vermiş olduğu bu sıcak iklim çerçevesinde ana-babımızı, akrabalarımızı ve unuttuğumuz büyüklerimizi yeniden hatırlamalı onlara el uzatmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Bingöllü hemşerilerim olmak üzere, ülkemizin, gönül coğrafyamızın ve İslâm âleminin mübarek Ramazan bayramlarını en içten duygularla tebrik ediyorum. Bayramın ülkemizde güven ve huzur ortamının kalıcı hale gelmesine; son yıllarda bayramlara hep buruk giren İslam dünyasında barış, huzur ve güven ortamının yeniden tesis edilmesine; insanlığın barış, huzur ve adaletine vesile olmasını Yüce Allahtan niyaz ediyorum.

NOT: İlimiz'de Bayram Namazı Saat : 05:36'da kılınacaktır.